طرز تهیه شیرینی نارگیلی شیری
سپتامبر 4, 2019
حضور شرکت شیرین نوین در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت غلات ،آرد ونان
سپتامبر 7, 2019

طرز تهیه کیک سیب و دارچین

طرز تهیه کیک سیب و دارچین

کیک یکی از دسر‌های جدانشدنی برای تمام فصول سال مخصوصا فصل سرد سال است.کیک سیب و دارچین  یکی از انواع کیک سنتی است که در همه کشور‌ها به صورت کم‌وبیش مشابهی تهیه می‌شود. ادویه سنتی کیک سیب؛ دارچین و جوز هندی است و داخل آن می‌توان از کره به همراه مغزیجاتی مانند فندق، بادام یا گردو نیز استفاده کرد.کیک سیب بسیار لطیف و خوش‌طعم است و به خصوص اگر با دارچین و گردو ترکیب شود، طعمی رویایی خواهد داشت. رسپی‌های تهیه کیک سیب بسیار متفاوت هستند و این تفاوت بیشتر به میزان مواد اولیه و مدت زمان پخت برمی‌گردد، ولی در کل یک کیک سیب خوشمزه باید نرم، سبک و پر از سیب باشد. در ادامه طرز تهیه یکی از خوشمزه‌ترین انواع کیک سیب جهان را به شما معرفی می‌کنیم که طعم بهشتی دارد.

 

مواد لازم برای کیک سیب و دارچین

  • سیب ۶ عدد
  • پودر دارچین ۱ قاشق غذاخوری
  • شکر ۵ قاشق غذاخوری (برای مخلوط با سیب)
  • آرد ۲ و ۲/۳ پیمانه (۳۶۰ گرم)
  • بیکینگ پودر ۱ قاشق غذاخوری
  • نمک ۱ قاشق چایخوری
  • روغن مایع ۱ پیمانه (۲۳۵ میلی لیتر)
  • شکر ۲ پیمانه (۴۰۰ گرم)
  • آب پرتقال ۱/۴ پیمانه (۶۰ میلی لیتر)
  • وانیل ۱ قاشق چایخوری
  • تخم مرغ ۴ عدد
  • گردوی خرد شده به دلخواه

 

مرحله اول:

فر را روشن کنید. روی دمای ۱۷۵ درجه سانتیگراد تنظیم کنید و بگذارید گرم شود. سیب ها را پوست بگیرید. هسته های وسط سیب را خالی کنید. سپس آنها را به صورت نگینی خرد کنید و در کاسه ای بریزید. شکر (پنج قاشق) و دارچین را اضافه کنید و زیر و رو نمایید.

 

سیب و شکر و دارچین

 

مرحله دوم:

آرد، بیکینگ پودر و نمک را با هم در کاسه بزرگی الک کنید. در کاسه دیگری، روغن، آب پرتقال، شکر، وانیل و تخم مرغ را بریزید و هم بزنید تا به خوبی مخلوط شوند. از همزن سیمی یا همزن برقی استفاده کنید. سپس مواد مایع را روی مواد خشک بریزید و با هم مخلوط نمایید. اگر میخواهید از گردو استفاده کنید آن را نیز در این مرحله اضافه کنید.

 

مخلوط مواد کیک سیب و دارچین

 

مرحله سوم:

کف قالب را چرب کنید. بهتر است برای تهیه کیک سیب و دارچین از قالب حلقه ای (قالب باندت) استفاده کنید. نیمی از مایه کیک را کف قالب بریزید. نیمی از سیب ها را (همراه با آبی که از سیب ها جدا شده) روی مایه کیک بریزید. سپس مایه باقیمانده را بریزید. در آخر بقیه سیب ها را روی کیک بچینید. قالب را حدوداً به مدت یک ساعت و نیم در فر قرار دهید. زمانی کیک آماده است که وقتی خلال دندان در آن فرو میکنید چیزی به آن نچسبد.

طرز تهیه کیک سیب

 

قالب کیک

 

بگذارید کیک خنک شود سپس آن را از قالب خارج کنید. این کیک روز بعد از اولش هم خوشمزه تر میشود. پیشنهاد میکنم از روز قبل آن را تهیه کنید. رویش فویل بکشید و بگذارید در دمای اتاق یا در یخچال بماند. (بیشتر از یک روز در دمای اتاق نگه ندارید)

 

کیک سیب و دارچین خوشمزه

 

نکته های کلیدی تهیه کیک سیب و دارچین

– شیرینی این کیک به نسبت زیاد است. میتوانید نصف پیمانه از شکر را کم کنید. در ضمن میتوانید از شکر قهوه ای استفاده کنید که شیرینی و کالری کمتری دارد.

– در تهیه این کیک میتوانید از روغن آفتابگردان، زیتون، نارگیل و یا حتی کره آب شده استفاده کنید.

– برای تهیه کیک سیب و دارچین رژیمی نیمی از روغن را حذف کنید و به جای آن ماست اضافه کنید. مقدار شکر را هم به ۱ و ۱/۴ پیمانه کاهش دهید.

– گاهی اطراف تکه های کیک خمیر خام باقی میماند. پس موقع تست کردن با خلال دندان این قسمت ها را هم تست کنید.

– اگر روی کیک شما زود قهوه ای میشود و مغز کیک هنوز خام است میتوانید روی قالب فویل بکشید. فقط چند دقیقه قبل از خاموش کردن فویل را بردارید تا سیب و دارچین روی کیک هم برشته شود.

– کیک سیب و دارچین را میتوانید فریز هم بکنید. بهتر است اول دور کیک فویل بکشید و بعد آن را در پلاستیک یا ظرف در دار قرار دهید.

– به جای آب پرتقال میتوانید از آب سیب یا میوه های دیگر هم استفاده کنید.